Site icon Aqua Rock

Odpowiednia obsada akwarium to krok w dobrą stronę

odpowiednia obsada akwarium ryby i sztuczna rafa koralowa skały

Obsada w akwarium, dlaczego jest tak ważna

Gdy planujemy założyć akwarium pierwsze, na czym się koncentrujemy to dobór obsady. W sklepach zoologicznych są setki gatunków ryb, lecz nie wszystkie nadają się dla początkujących akwarystów.

  1. Wybierając obsadę zbiornika powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego rozmiar. Faktem jest, że im większe akwarium tym więcej można mieć ryb oraz jest ich większy wybór. Dla początkującego akwarysty dobrym rozwiązaniem będzie zakup zbiornika o pojemności minimum 100l. Nie należy kupować małych akwariów, ponieważ trudno w nich utrzymać prawidłowe warunki, a i wybór ryb jest bardzo ograniczony.
  2. Kolejną rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to parametry wody. Każda ryba ma inne wymagania, co do twardości, temperatury czy ph. Ważne jest takie dobranie obsady, by wszystkie ryby posiadały te same wymagania i najlepiej pochodziły z podobnych biotopów. To zdecydowanie ułatwi nam hodowle oraz zapobiegnie chorobom.
  3. Należy również pamiętać, że zbyt duża ilość ryb w zbiorniku może być przyczyną ich zgonów. Istnieje stara zasada mówiąca, że na 1 cm dorosłej ryby powinien przypadać 1l wody. To uchroni nas przed powstawaniem chorób oraz ich szybkim rozprzestrzenianiem. Dobierając obsadę należy kierować się również charakterem ryb. Niektóre z nich są bardziej terytorialne i potrzebują zdecydowanie więcej przestrzeni. Należy pamiętać, że zdarzają się gatunki agresywne, które należy trzymać pojedynczo, parami lub w haremach. Co więcej, trzeba zwrócić uwagę, by nie hodować ich razem z innymi gatunkami, którym mogą wyrządzić krzywdę lub zastraszać.

rafa koralowa ze sztucznej skały

Dobór odpowiedniej obsady jest bardzo istotny

ponieważ to od niej będzie zależeć, w jakim kierunku rozwinie się nasze zainteresowanie. Natomiast, gdy nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad możemy szybko się zniechęcić ponoszonymi niepowodzeniami.

Exit mobile version