Site icon Aqua Rock

Dlaczego akwarium się szybko brudzi?

czyszczenie akwarium i sztucznej skały

Akwarium może być piękną ozdobą mieszkania i jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które lubią zwierzęta, ale nie mają czasu się nimi zajmować. Jednak aby akwarium cieszyło oko powinno być zadbane i czyste. Czasem mimo podejmowanych działań właściciele mają problem, ponieważ woda w akwarium szybko mętnieje, a szyby zarastają glonami. Jakie są najczęstsze przyczyny?

Przekarmianie rybek

Jeśli pokarm dla rybek podawany jest zbyt często lub w zbyt dużych ilościach to opada na dno, gdzie zaczyna się psuć. Przez to nie tylko dno nie wygląda atrakcyjnie, ale również wytwarzają się związki, które pogarszają parametry wody dla rybek, ale sprawiają, że glony intensywniej rosną. Z tego powodu warto zweryfikować ilość podawanego rybkom jedzenia. Ważna jest również obsada akwarium i ilość rybek.

Brak filtra do akwarium

Filtr do akwarium ma za zadanie napowietrzać i oczyszczać wodę. Jego brak sprawia, że woda szybciej wymaga wymiany. Tak samo jest w przypadku filtrów nieprawidłowo dobranych do wielkości zbiornika. Należy też pamiętać o regularnym czyszczeniu wszystkich części filtra inaczej nie będzie on spełniał swojej roli.

Zbyt duża ilość światła

Kolejna kwestia to odpowiednie naświetlenie akwarium. Zbyt mocne lub zbyt długie naświetlenie sprzyja namnożeniu glonów raz co gorsza sinicy, która nie tylko szpeci akwarium, ale również sprawia, że woda zaczyna specyficznie śmierdzieć. Ponadto sinica jest zagrożeniem dla zdrowia i życia zarówno roślin jak i rybek akwariowych. Zbiornik wodny powinien być oświetlony przez około 10 godzin na dobę. Przy czym warto, aby były to stałe godziny i żeby zapewnione były stopniowe zmiany światła. Ryby nie lubią nagłych zmian oświetlenia i dlatego lepiej nie zapalać im lampki w akwarium w ciemnym pomieszczeniu. Na rynku akcesoriów do akwarium dostępne są lampy imitujące świt i zmierzch.

Niewłaściwe parametry wody

Do akwarium nie należy wlewać wody prosto z kranu ani wody mineralnej. Woda do akwarium powinna mieć odpowiednie parametry, które można sprawdzić przy pomocy specjalnych odczynników. Powinna to być woda przegotowana i odstana przez kilkanaście godzin (a nawet dobę). Można również wykorzystać uzdatniacze wody do akwarium, dzięki temu zabiegowi uzyskane zostaną lepsze parametry wody.

Exit mobile version