Site icon Aqua Rock

Jak dobrać sztuczne skały i oświetlenie dla Akwarium morskiego.

sztuczna rafa koralowa

Czym jest akwarium morskie?

Akwarium morskie jest to akwarium w którym staramy się utrzymać warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych, w których hoduje się morskie ryby oraz inne organizmy

Akwarium morskie jest nieco trudniejsze od akwarium roślinnego, słodkowodnego. Organizmy morskie są dużo bardziej wrażliwe od organizmów słodkowodnych. Należy stworzyć im środowisko jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Często w takich akwariach buduje się rafy koralowe i sztuczne skały, aby odwzorować naturalny habitat ryb. Wymaga to większych nakładów finansowych oraz nakładów pracy. Koszta są uzależnione od wielu czynników.

Pierwszym czynnikiem jest pojemność akwarium, które powinno mieć co najmniej 100 litrów. Tak aby pomieścić całe wyposażenie i dekoracje jak sztuczne skały czy rafę koralową. Założenie takiego akwarium waha się od 1000zł nawet do 5000 zł. Duża rozbieżność spowodowana jest doborem sprzętu, oraz firmy.

Drugim czynnikiem jest rodzaj oświetlenia które zastosujemy. Oświetlenie w akwarium odgrywa równie ważną rolę jak stabilność parametrów wody. Jednak naświetlenie akwarium należy dobrać tak aby nie dostarczać zbyt dużej ilości światła.

Czym jest akwarium morskie?

oświetlenie LED,

oświetlenie HQI,

oświetlenie tradycyjnymi świetlówkami jak w akwarium słodkowodnym, lecz o innej temperaturze barwowej T5 oraz T8.

Mówiąc o kosztach oświetlenia mamy na myśli koszt zakupu lampy, oraz jej eksploatacja.

Najpopularniejszą metodą oświetlenia jest oświetlanie akwarium tradycyjnymi świetlówkami typu T5. Metoda ta nie należy do najtańszych, lecz jest jedną z najskuteczniejszych. Najwięcej środków finansowych pochłania oświetlenie typu HQI oraz T5.

W tej metodzie oświetlanie, a raczej rodzaju oświetlania T5 oraz HQI jesteśmy zmuszeni do zmian świetlówek (T5) oraz tzw. żarników (HQI). Po okresie świecenia nie przekraczającym 6 miesięcy. Koszt zakupu jednej świetlówki waha się od 30zł do nawet 100zł za sztukę, natomiast koszt żarnika jest to mniej więcej od 100zł do nawet 500zł.

Oświetlenie w akwarium morskim oświetlanym światłem typu HQI oraz T5 powinno mieć moc (W/Litr) 1W/1 Litr pojemności akwarium, natomiast w systemie LED około 0, 7W/1 Litr pojemności akwarium. W oświetleniach typu HQI oraz T5 wyróżniamy kilka rodzajów mocy świetlówek. A mianowicie świetlówki T5 przeznaczone do akwarium morskiego mają moc od 24W do 80W oraz o długościach od 60cm (24W) do 145cm (80W).

Przykładowo do akwarium 100 Litrów powinniśmy mieć od 4 do 5 świetlówek o mocy 24W. Koszta zakupienia lamp T5 wahają się od 100zł nawet do 3000zł. Przykładowo koszt lampy na akwarium 100 Litrów, tzw. jakości „średniej półki” to około 500zł + koszt zakupu świetlówek.

W akwarium morskim natomiast najważniejszą rolę odgrywają parametry wody.

W utrzymaniu prawidłowych parametrów pomagają nam różnorodne preparaty firm akwarystycznych. W akwarium morskim mamy kilka bardzo ważnych pierwiastków dzięki którym organizmy prawidłowo rosną, funkcjonują oraz rozmnażają się. Najważniejsze z nich to:

  1. wapń,
  2. magnez,
  3. sront,
  4. jod,
  5. potas

i wiele, wiele innych. Jeżeli będziemy w stanie utrzymywać je na prawidłowych poziomach akwarium odwdzięczy nam się pięknem oraz zmniejszy nasz nakład pracy.

Podstawowym budulcem każdego akwarium morskiego jest tzw. „żywa skała” bądź jej ekwiwalent z którego jest zbudowana sztuczna rafa koralowa.

Żywa skała są to obumarłe szkielety koralowców oraz innych organizmów o budulcu wapiennym zamieszkałe przez bakterie nitryfikacyjne oraz inne mniejsze organizmy. Sztuczna rafa koralowa jest zbudowana z tak zwanej sztucznej skały wykonanej z mieszanek cementu i odpowiednio dobranych kruszyw. Akwarium morskie powinno być wyposażone w podstawowe rzeczy którymi są: odpieniacz, grzałka, filtr biologiczny, oświetlenie, oraz pompę która zapewni odpowiedni ruch wody w zbiorniku, cyrkulacje.

Exit mobile version